Strona główna 9 Wydarzenia 9 DZIEŃ KARTOFLA

DZIEŃ KARTOFLA

paź 21, 2022

Dnia 21 października obchodziliśmy w naszym domu Dzień Kartofla. Kartofel niejedno ma imię. Nazwa Kartofel pochodzi z języka Niemieckiego i funkcjonuje przede wszystkim na Śląsku. W Wielkopolsce to pyry, w górach grule, a nazwa zwyczajowa tegoż warzywa to po prostu ziemniak – pewnie ze względu na to że bulwy rosną w ziemi. Podobnie jak nazewnictwo ziemniak jest bardzo wszechstronny jeśli chodzi o różnorakość dań. Przede wszystkim występuje jako baza w daniu obiadowym do mięsa i surówki, ale również może byś składnikiem zupy. Gotowane, pieczone, prażone, z ogniska….możliwości jest wiele, któż nie lubi frytek czy placków ziemniaczanych? Nawet można upiec babkę kartoflaną do kawy.
A my postanowiliśmy docenić wartość tegoż warzywa organizując zajęcia kulinarne. Głównym bohaterem był oczywiście gotowany w mundurku ziemniak w towarzystwie cebulki, ogórka kiszonego, jajka, majonezu i przypraw. Proste składniki – doskonały smak,
a i dobrze przy tym bawiliśmy się. Ziemniaki warto jeść gdyż są bogate w liczne witaminy i minerały. Wbrew pozorom są małokaloryczne. Kilogramów za to przymnażają nam dodatki jakie stosujemy do dań ziemniaczanych. Warto dowartościować to niedocenione warzywo.